Home
 

„O książkach przy herbatce” – spotkanie z pisarzem Pawłem Beręsewiczem

Biblioteka Zespołu Szkół w Tuchomiu w dniu 23 maja 2018r.  miała ogromną przyjemność gościć na spotkaniu autorskim Pawła Beręsewicza, uznanego tłumacza oraz autora  powieści i opowiadań i wierszy adresowanych dla dzieci i młodzieży (między innymi Więcej niż klub, Tajemnica człowieka z blizną, Czy wojna jest dla dziewczyn?, Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, Noskawery, Ciumkowie).

Twórczość pisarza była wielokrotnie nagradzana. Najważniejsze nagrody:
Nagroda Literacka m. st. Warszawy (2010) za książkę Warszawa. Spacery z Ciumkami
Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (2006) za książkę Ciumkowe historie w tym jedna smutna
Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (2011) za książkę Tajemnica człowieka z blizną
III nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren (2011) za książkę A niech to czykolada!
Złota Lista Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom: A niech to czykolada!, Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, Czy wojna jest dla dziewczyn?
Nominacja w Konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY (2005) za książkę Co tam u Ciumków?
Nominacja w Konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY (2006) za książkę Pan Mamutko i zwierzęta
Nominacja w Konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY (2011) za książkę A niech to czykolada!
Nominacja w Konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY (2012) za książkę Wszystkie lajki Marczuka
Nominacja w Konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY (2016) za książkę Więcej niż klub

Najważniejsze przekłady:
Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery
Przemiana – Margaret Mahy
Przygody Tomka Sawyera – Mark Twain
Tajemniczy ogród – Frances Hodgson Burnett

Na początku spotkania pisarz w dowcipny sposób opowiadał o przebiegu swojej kariery zawodowej uczestniczącym w spotkaniu uczniom klas IV b, VIa i VI b / najlepiej czytającym klasom w szkole/. Pan Paweł pracował jako nauczyciel języka angielskiego w liceum, a następnie  zajął się pisaniem słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich, dlatego też w postanowił  sprawdzić znajomość języka angielskiego wśród uczniów.

Następnie skierował uwagę słuchaczy w stronę czytelnictwa, zadając pytanie, czy to prawda, że ludzie czytają coraz mniej. Dzieci bardzo chętnie włączały się w dyskusję. Niektóre zostały także zaproszone na rozmowę o książkach przy wyimaginowanej herbatce. Pisarz poruszał tematy: kryminałów, miłości, mody, sportu, pieniędzy, obrazując każdy z nich swoimi utworami. Opowiadał żywo i barwnie o bohaterach swoich utworów, nie zdradzając jednak zakończenia przygód. Młodzi słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi, co to są noskawery, który zespół piłkarski jest lepszy, kim jest tajemniczy człowiek z blizną?. Następnie publiczność zadawała autorowi pytania,  otrzymała autografy na pięknie przygotowanych do tego celu karteczkach oraz wpisywał dedykacje do książek. Wierzymy, że to spotkanie zapadnie na długo w pamięci naszych uczniów i zachęci do czytania.

Wył. 

11 czerwca 2018 Autor: Kategorie: Aktualności Komentarze zostały wyłączone dla tego artykułu


Top