Home
 

Lista lektur

LEKTURY 2017/2018

Kl. 5

  1. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni
  2. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza
  3. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy
  4. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera

Kl. 6

  1. Irena Jurgielewiczowa, Ten obcy
  2. Kornel Makuszyński, Szatan z siódmej klasy
  3. John Ronald Tolkien, Hobbit, czyli tam i powrotem
  4. Edward Niziurski, Sposób na Alcybiadesa

Kl. II G

  1. Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego
  2. William Szekspir, Romeo i Julia
  3. Stefan Żeromski, Siłaczka
  4. Henryk Sienkiewicz, Latarnik
  5. Henryk Sienkiewicz, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela
  6. Adam Mickiewicz, Dziady cz. II
  7. Molier, Świętoszek lub Skąpiec
  8. Stanisław Lem, wybrane opowiadanie

Kl. III G

  1. Sofokles, Antygona
  2. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
  3. Leon Kruczkowski, Niemcy
  4. Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
  5. Wybrane opowiadanie Idy Fink
  6. Ryszard Kapuściński- wybrany utwór

Spis lektur wg nowej podstawy programowej

Kl. 4 2017/2018

  1. Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa
  2. Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks)
  3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań)
  4. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
  5. Adam Mickiewicz, opisy
  6. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego
  7. Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie
  8. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce
  9. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie;

lektury uzupełniające:
Janko Muzykant, Henryk Sienkiewicz
Król Maciuś Pierwszy, Janusz Korczak

Kl. 5 2018/2019

  1. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
  2. Ignacy Krasicki, Wybrane bajki
  3. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty: opisy, zwyczaje i obyczaje)
  4. Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni
  5. Bolesław Prus, Katarynka
  6. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny
  7. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, o Orfeuszu i Eurydyce

lektury uzupełniające:
Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród
Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza

Kl. 6 2019/2020

  1. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
  2. Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty: polowanie i koncert Wojskiego)
  3. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy

lektury uzupełniające:
Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera
Szatan z siódmej klasy, Kornel Makuszyński

Kl. 7 2021/2022

  1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna
  2. Henryk Sienkiewicz, Latarnik
  3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII
  4. Ignacy Krasicki, Żona modna
  5. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
  6. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie
  7. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
  8. Juliusz Słowacki, Balladyna
  9. Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)

lektury uzupełniające:
Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze
Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei (fragmenty)

Kl. 8 2022/2023

  1. Aleksander Fredro, Zemsta
  2. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
  3. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz
  4. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace
  5. Sławomir Mrożek, Artysta
  6. Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy (wybrany reportaż)

lektury uzupełniające:
Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka

do wyboru:
Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy
Eric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża
Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna
Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów

 


Top