Home
 

 IV Powiatowy Konkurs Wiedzy  „W kaszubskiej zagrodzie”

19 lutego 2018 roku w Szkole Podstawowej w Słosinku odbył się IV Powiatowy Konkurs Wiedzy  „W kaszubskiej zagrodzie”.  Wzięły w nim udział dwuosobowe drużyny ze szkół podstawowych powiatu bytowskiego, w których nauczany jest język kaszubski. Naszą szkołę reprezentowali – Daria Gliniecka oraz Kamil Wroński, których przygotowała p. Ewa Mądry. Celem konkursu jest w szczególności rozwijanie zainteresowań językiem kaszubskim, regionem, jego historią i tradycją.   W tegorocznej edycji konkursu uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami, które sprawdzały ich wiedzę dotyczącą kuchni kaszubskiej. Zadania konkursowe wymagały od uczniów rozpoznawania   i nazewnictwa w języku kaszubskim popularnych potraw przygotowanych  na Kaszubach; rozpoznawanie i nazywania nazw produktów spożywczych oraz sprzętów kuchennych czy czytania ze zrozumieniem tekstu w języku kaszubskim, związanego z kaszubską kuchnią.

Wyniki tegorocznej edycji konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – drużyna Szkoły Podstawowej w Borowym Młynie
II miejsce – drużyna szkoły Podstawowej w Brzeźnie Szlacheckim
III miejsce – drużyna Szkoły Podstawowej w Tuchomiu (Daria Gliniecka i Kamil Wroński)

Z uwagi na bardzo wyrównany poziom przyznano również wyróżnienia: drużynie SP nr 1 w Miastku, drużynie SP nr 2 w Miastku, drużynie SP w Piaszczynie oraz drużynie SP w Słosinku.

Podczas, gdy uczniowie rozwiązywali kolejne zadania konkursowe, nauczyciele wzięli udział  w warsztatach kulinarnych przeprowadzonych przez panią Annę Balcerzak – autorkę książki „Potrawy stare i współczesne na każdą okazję”. W trakcie ich trwania pani Ania przyrządziła kaszubska polewkę oraz kaszubskie frytki, których skosztować mogli wszyscy uczestnicy konkursu.

Wył. 

25 lutego 2018 Autor: Kategorie: Aktualności Komentarze zostały wyłączone dla tego artykułu


Top